Ka mõõdukas müra võib kuulmist kahjustada

Kuulmiskahjustusi võib tekitada ka pidev vaiksevõitu heli, mitte ainult vali müra. Värske teadusuuringu järgi paistab, et tavalises kuulmiskontrollis ei tarvitse sedasorti kahjustused väljagi tulla.
Uuringut ei tehtud küll inimeste peal, vaid rottidel, aga suure tõenäosusega võib tulemused ka üle liigipiiride kanda, vahendavad Vikerraadio Teadusuudised.
Xiaoming Zhou Shanghaist Ida-Hiina Normaalülikoolist ja Michael Merzenich San Francisco California Ülikoolist panid rotid iga päev kümneks tunniks 65 detsibellise ehk üsna tagasihoidliku tugevusega müra kätte. Sellist müra võib teha näiteks lauaventilaator. Ülejäänud 14 tundi ümbritses rotte igal ööpäeval vaikus. Ja nii kaks kuud järjest. Selline müramuster püüdis jäljendada igapäevase töökeskkonna müra ja vaiksemat kodust helitausta.
Siis tehti rottidele kuulmiskontrolli. Aga mitte sellist, kus nad pidanuks lihtsalt vaiksemat sorti helisid kuulma, vaid näiteks sellist, kus nad pidid erisugustel helidel vahet tegema.
Tuli välja, et igapäevast mõõdukat müra kuulda saanud rotid said neis kontrollkatsetes teistest rottidest kehvemaid tulemusi. Ajupilt näitas, et ka ajukoore kuulmispiirkonnas tekkis neil helistimulatsiooni peale vähem närviaktiivsust kui teistel rottidel.
Teadlased järeldavad ajakirjas Nature Communications, et kui tõeliselt vali müra teeb kahju seeläbi, et tõstab kuuldeläve, siis vähem vali müra läve ei liiguta ja selle tekitatud kahjustused on seni võinud pahatihti märkamata jääda.

Author: Janno K.