Kuulmispäeva materjalid

Kuulmispäeva ettekanded on järelvaadatavad siit:

Küsimused ja vastused, mida kuulmispäeval küsiti:

1. Me kuuleme üsna tihti meditsiini edusammudest ühe või teise asja parendamisel. Aga miks me ei kuule seda kuulmise kohta? Millised on üldse viimase aja suundumused kuulmislanguse ravis?
Audioloogia kui teadus kuulmisest ja tasakaalust on veel alles väga noor ala, mistõttu (meil Eestis eriti) on see vähe tähelepanu saanud. Uuringuid ja artikleid tuleb igakuiselt juurde erinevatel kuulmisega seotud teemadel (enamasti välismaal, kuid järjest rohkem ka siin), kuid Eesti meedia ei ole veel neid nii tähelepanuväärseks pidanud. Üks viimaseid väga suuri uudiseid neurosensoorse kuulmislanguse ravist oli näiteks see https://investors.frequencytx.com/news-releases/news-release-details/frequency-therapeutics-commences-dosing-its-phase-2a-study-fx
Artiklis räägitakse, et teadlased püüavad leida lahendust teatud põhjuste (trauma, mürakahjustus) tagajärjel kahjustunud kuulmisrakkude taastamiseks.

2. Kas kuulmislanguse korral on võimalik saada tugevamat kuulmisaparaati, mis teravdaks kuulmist?
Jah, on küll. Kuuldeaparaatide valik on üsna suur, soovitame käia mitmes kuulmiskeskuses, et leida endale sobivaim aparaat. Keskuste nimekirja ja kontaktandmed leiate siit: https://vaegkuuljad.ee/kuulmisabi/kuulmiskeskused/

3. Kas telefonikõnet kuuleb mõlemas kõrvas ( millise firma) kuuldeaparaatidega?
Jah, kui kasutate kahte kuuldeaparaati ja teil on selline mudel, mis ühildub telefoniga kas otse või läbi striimeri. Telefoniga ühendumise võimalus on iga firma kuuldeaparaatidel olemas, küll aga tuleb valida sobiv mudel. Odavamatel aparaatidel ei pruugi vastavaid funktsioone olla.

4. Kas kuulmisaparaat põhjustab migreeni?
Kuuldeaparaat ei põhjusta kindlasti migreeni. Juhime tähelepanu sellele, et iga peavalu ei ole ilmtingimata migreen, see on diagnoos, mille paneb neuroloog. Küll aga peab migreeniga vaegkuulja tähelepanelikult jälgima, millise seadistusega kuuldeaparaat talle paremini sobib. Kõige olulisem on leida sobiv seadistus.

5. Kui palju on kuulmispuudega inimesi Eestis ametlikult ja mitteametlikult?
Hinnanguliselt ehk mitteametlikult on Eestis kuni 200 000 kuulmislangusega inimest. Kuulmislanguse diagnoosi on saanud 10 aasta jooksul 96 363 inimest. Kuuldeaparaadi on saanud 5 aasta jooksul ca 24 500 inimest. Kuulmispuue on määratud 2189 inimesele.

6. Tean, et nii tänapäeva noored kui ka vanemaealised inimesed kasutavad mobiiltelefone ja samas kasutavad kõrvaklappe. On oht, et nad rikuvad oma kuulmisnärve. Kuidas me saaksime neid inimesi hoiatada, et mitte kasutada neid sisesed kõrvaklappe?
Jah, paraku see nii on- inimesed kuulavad kõrvaklappidega liiga valjusti muusikat, tehes seda päevast päeva, teadmata, et nad kahjustavad oma kuulmist jäädavalt. Oluline on järjekindel teavitustöö- siin oleme väga tänulikud, kui teie ka saaksite neid inimesi aidata.

7. Olen täheldanud, et magama jäädes ja ka magamise ajal mul tinnitus võimendub. Miks?
Magades on välsmailma helid vaiksemad ja tinnitusega seotud närviaktiivsus tuleb rohkem esile. Kui teil on oma tinnituse kohta küsimusi või tahaksite teada, kuidas tinnituse mõju vähendada, siis peaksite tinnitusnõustaja (audioloogi) juurde minema.

8. Mida peaksin tegema, et saada kuulmisnõustajaks?
Tuleb registreerida end esmatasandi kuulmisnõustaja koolitusele. Koolituse kohta on info siin lehel: https://vaegkuuljad.ee/koolitused/

Kuulmispäeval rääkis Külliki Bode Vikerraadio saates Andres Ojale vaegkuulmisest, sh ennetusest ja toetamisest https://vikerraadio.err.ee/1608117253/andres-oja-ulemaailmne-kuulmispaev

Kuulmispäeva tähistati ka Riigikogu sotsiaalkomisjoni istungil, kus teemaks oli audioloogia: https://www.youtube.com/watch?v=GGrgL8Fa-lE

Täiendavad videod:
Kas kuuled? https://youtu.be/zOsqteAj44U
TTÜ arendatav kuulmistest: http://kuulmistest.tlu.ee/
Lõbus kuulmistest – kui vana Sa oled kuulmise järgi: https://youtu.be/VxcbppCX6Rk
Almer Jansu massaaživideo: https://www.facebook.com/almer.jansu/videos/10220620488076735

Author: Janno K.